Hibiskus Çayı

Kategori: YAZILAR | 0

Hibiskus

Latince adı Hibiscus sabdariffa olan ‘Afrika bamyası’ ya da ‘Kara Bamya’olarak adlandırıran bitki ülkemizde yetişmemesi ile birlikte ana vatanı Nijerya’dır. Bitki bamya ailesinden olmakla birlikte yediğimiz bamya ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle kimi yerlerde bamya çiçeği olarak adlandırılması yanlışlığa yol açmaktadır. Hibiskus çayı İngilizce’de ‘sour tea’ yani ‘ekşi çay olarak adlandırılmaktadır.
Çaya kırmızı rengini veren polifenolik bileşiklerinden alan hibiskus yüksek antioksidan etkiye sahiptir. Antioksidan etkisinin dışında birçok sağlıklı etkiye sahip olduğu yapılan çalışmalarca kanıtlanmıştır.
Yüksek tansiyonu düşürücü etki!
Özellikle yüksek tansiyonlu şeker hastalarında düzenli kullanımda yüksek tansiyonu düşürdüğü kanıtlanmıştır. 2011 yılında 30-70 yaş arasında yüksek tansiyonlu kişiler ile yapılan bir çalışmada 6 hafta boyunca kişilere plasebo ve 3 kez 240 ml hibiskus çayı verilmiştir. Çalışma sonuçlarında diyetle birlikte tüketilen çayın kan basıncını düşürdüğü gözlenmiş ancak beslenme değişikliği ile etkinin desteklenmesi gerektiği önerilmiştir.
Kolesterolü düşürücü ve kalp çarpıntısın da etkili
Yapılan çalışmalarda dolaşımı düzenlediği ve kalp çarpıntısına yararlı olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte kolesterol düşürücü etkinin de kanıtlandığı bir çok çalışma mevcuttur. 2009 yılında yapılan bir çalışmada kişilere günde 2 fincan hibiskus çayı diğer gruba ise günde 1 fincan siyah çay verilmiştir. 1 ayın sonunda hibiskus çayı verilen grupta LDL değerinde düşüş gözlenirken HDL değeri korunmuştur. Siyah çayın ise sadece HDL düzeyi üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Elektrolit dengesini koruyor!
Afrika’da halk arasında özellikle sıcak havalarda serinletici bir içecek olarak kullanılmaktadır. Vücuttaki elektrolit dengesini de korumaya yardımcı olduğundan spor sonrası kullanımı önerilmektedir.
Balgam söktürücü!
Soğuk algınlığı gibi şikayetlerde şikayetleri hafifletir ve balgam söktürücü olarak etki yapar. Aynı zamanda antioksidan etkisi ile bağışıklık üzerinde de etkilidir.
Dikkat!
Hibiskusun bir çok türü olduğundan dolayı yukarıda söz ettiğim etkilerin gözlenmesi için doğru bitki seçimi önemlidir. Piyasada bamya çiçeği adı ile satılan çayların ya da bahçelerimizde yetişen çin gülü (hibiscus rosa-chiensis) bitkisinden etkili bir şekilde yararlanamaya biliriz.

Nasıl kullanmalıyız?
1,5-2 gram kurutulmuş kaliks üzerine 150-200 ml sıcak su ilave ederek 10 dk demlenir. Bildirilen herhangi bir yan etki olmaması ile birlikte aşırı tüketimin laksatif etki yaratabileceğinden dikkatli tüketilmesi önerilmektedir.